Nietrzymanie moczu – wstydliwy kłopot? Jak sobie z nim radzić?

Nietrzymanie moczu – wstydliwy kłopot? Jak sobie z nim radzić?

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka przede wszystkim kobiety, choć dotyczy również mężczyzn. Co ósma kobieta w wieku do 39 lat ma problemy z nietrzymaniem moczu, i co druga po menopauzie. Pocieszająca wiadomość dla osób zmagających się z tą przewlekłą chorobą jest taka, że można ją skutecznie leczyć.

Nietrzymanie moczu: objawy

Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje najpowszechniej i objawia się popuszczaniem moczu, czasami nawet przy najdrobniejszym wysiłku – przy kichnięciu, kaszlnięciu, czy nawet podnoszeniu jakiegoś przedmiotu z podłogi. Zdarza się również przy bieganiu i rozmaitych ćwiczeniach fizycznych.

Dla wielu kobiet problem jest ten na tyle wstydliwy, że nie decydują się na skonsultowanie go z lekarzem. Według statystyk nawet kobiety, które postanowiły się porozmawiać z lekarzem o swoich dolegliwościach, zwlekały z tym średnio trzy lata. Jeśli jesteś w grupie osób zmagających się z nietrzymaniem moczu, nie zwlekaj, skonsultuj się ze specjalistą.

Nietrzymanie moczu: przyczyny

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie, które nie minie samoistnie. Zwykle zaczyna się po 45.-50. roku życia i postępuje. Pojawia się szczególnie wtedy, gdy spada poziom hormonów płciowych. Niemniej jednak, może wystąpić znacznie wcześniej.

jakie leki na nietrzymanie moczu
Przy nietrzymaniu moczu niekiedy niezbędne jest przyjmowanie leków

Nietrzymanie moczu dzielimy na:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu 

Występujące przy różnych czynnościach fizycznych, od kichnięcia, poprzez wstawanie z krzesła i różne ćwiczenia fizyczne. Tej chorobie sprzyjają: menopauza, okres menopauzalny, otyłość, przewlekły kaszel, niektóre choroby neurologiczne, ciąże i porody (zwłaszcza duża masa urodzeniowa dziecka), obniżenie narządu rodnego, częste infekcje dróg moczowych, ciężka praca fizyczna oraz palenie papierosów.

Naglące nietrzymanie moczu 

Jest skutkiem silnego parcia na cewkę moczową i pęcherz. Kobieta nie jest w stanie go w żaden sposób przewidzieć, ani nad nim zapanować. Konsekwencją jest wyciekanie moczu, od kilku kropel do całkowitego opróżnienia pęcherza. Przyczyną tej choroby jest pęcherz nadwrażliwy, czyli taki, który kurczy się nawet gdy zgromadzi się w nim niewielka ilość moczu. Czynnikiem sprawczym bywają tu nawracające infekcje układu moczowego, oraz choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, demencja starcza). Zdarza się, że przyczyną tej wersji choroby bywają różnego rodzaju leki (np. odwadniające).

Nietrzymanie moczu z przepełnienia 

Charakteryzuje się kroplową utratą moczu spowodowaną przepełnieniem pęcherza moczowego i znacznego rozciągnięcia jego ścian.

Poza wymienionymi przypadkami może dochodzić także do przemijającego nietrzymania moczu. Pojawia się u osób, które świadomie kontrolują opróżnianie pęcherza i  mają z tym problem tylko okresowo, np. w wyniku zapalenia pęcherza, przyjmowania niektórych leków, po spożywaniu napojów alkoholowych, oraz takich, które zawierają kofeinę. U niektórych osób również soki cytrusowe działają podrażniająco na pęcherz.

jak wyleczyć nietrzymanie moczu
Jak wyleczyć nietrzymanie moczu raz na zawsze ?

Jak wyleczyć nietrzymanie moczu?

W przypadku naglącego nietrzymania moczu pacjentkom proponuje się zazwyczaj leczenie zachowawcze polegające na zmianie stylu życia. Szczególnie diety, rodzaju i ilości przyjmowanych płynów. Poleca się także ćwiczenie mięśni dna miednicy oraz farmakoterapię.

Jakie tabletki na nietrzymanie moczu?

Takie, które działają na pęcherz „uspokajająco”, czyli tak aby nie reagował on gwałtownym opróżnieniem, na każdą porcję moczu jaka do niego napłynie. Są to leki działające przez całą dobę i przede wszystkim, nie zakłócające fizjologicznego oddawania moczu. Dopiero gdy wspomniane metody zawiodą, stosuje się ostrzykiwanie pęcherza toksyną botulinową.

Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu kobieta powinna nauczyć się świadomego wzmacniania mięśni dna miednicy poprzez stosowanie odpowiednich ćwiczeń. Aby wiedzieć w jaki sposób wykonywać ćwiczenia, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Można skorzystać również z rehabilitacji mięśni dna miednicy poprzez elektrostymulację.Inną metodą jest biofeedback , czyli kontrolowane przez lekarza oraz pacjentkę, ćwiczenie skurczów dna miednicy.

Kobiety, które z rozmaitych powodów nie mogą skorzystać z konsultacji ze specjalistą, mogą zakupić elektrostymulator (koszt około 500 zł) i używać go zgodnie ze wskazówkami lekarza.

Często zdarza się tak, że lekarz proponuje operację kobietom, u których doszło do znacznego nietrzymania moczu. Jednakże każdy przypadek jest indywidualny, w związku z tym, bywa tak, że zabieg jest proponowany osobom o mniej zaawansowanej chorobie. Obecnie w większości klinik przy leczeniu operacyjnym proponuje się technikę polegającą na wszczepieniu pod cewkę moczową syntetycznej, polipropylenowej taśmy. Z czasem przerasta tkankami pacjentki i stymuluje miejscową produkcję kolagenu.

Nietrzymanie moczu może utrudniać codzienne czynności

Podróż samolotem, a nawet pociągiem może być problematyczna dla pacjentów zmagających się z tym problemem. Dlatego nie warto lekceważyć tej choroby. Lepiej skonsultować się ze specjalistą. 

Dodaj komentarz